Dokumentālās filmas #1

Sep 13 2010 Movies3 responses so far

Mana vājība, ja tā var teikt, ir dokumentālās filmas. Piedāvāju jums apkopojumu ar pēdējā laikā manis noskatītajām dokumentālajām filmām un īsu to aprakstu. Manuprāt, ir diezgan grūti, ja pat ne bezjēdzīgi, likt konkrētu vērtējumu dokumentālajām filmām. Mani dokumentālā filma vai nu interesē vai nē. Un ja tā mani interesē, tad bieži vien piecietīšu pat ne pārāk labo filmas kvalitāti, lai tikai redzētu filmu par sev saistošu vai interesējošu tēmu. Ja tēma/apraksts aicina, tad noteikti būs interesanti noskatīties filmu.

 • Bananas!* (2009, http://www.imdb.com/title/tt1452291/) – Dokumentālā filma par banānu audzēšanas aizkulisēm trešajās pasaules valstīs, konkrētāk Dienvidamerikas valstī Nikaragvā, kā arī par tiesas prāvu pret pasaulē lielāko augļu un dārzeņu ražotāju Dole Food Company. Šis ir pirmais šāda veida precedents – iesūdzēta tiesā pašas valstī tiek ASV kompānija, kas nodarbina strādniekus trešajās pasaules valstī. Filma skatītājam liks divreiz pārdomāt to, kurus augļus pārtikas veikala plauktā izvēlēties, protams, ja veikalā vispār pastāv izvēles iespējas.
 • The Corporation (2003, http://www.imdb.com/title/tt0379225/) – Filma ir atzīta par Kanādas labāko dokumentālo filmu un saņēmusi arī daudz citas nozīmīgas balvas. Tā ir filma par starptautisku korporāciju  vēsturi sākot no vārda korporācijas definīcijas līdz pat mūsdienu lielākajām korporācijām kā piemēriem. Vai kāds no jums zināja, kāpēc uzņēmumi tiek saukti par juridisku personu. Izrādās iemesls tam meklējams vēl pagājušā gadsimta sākumā, un tas ir arī viens no lielākajiem iemesliem, kāpēc korporācijas bauda tādu visatļautību mūsdienās. Juridiska persona ir gluži kā cilvēks – to var iesūdzēt tiesā, tā var iesūdzēt cilvēku tiesā, tā uzņemas atbildību (reizēm) par saviem darbiem, bet cilvēki, kas atrodas šīs korporācijas aizsegā, nav atbildīgi gandrīz ne par neko. Un tas ir tikai filmas sākums. Filma pārlieku neliekuļo, tiesa, atkārtoti uzsver, kādu ļaunumu nodara korporācijas cilvēcei, bet tas jau tāpat visiem ir zināms.
 • Capitalism: A Love Story (2009, http://www.imdb.com/title/tt1232207/) – Kārtējā Maikla Mūra filma par kapitālismu un tā ļaunumu pašā saknē, jo kapitālisma dzinuļi nav tie pareizākie. Kapitālismā galvenais mērķis ir nopelnīt pēc iespējas vairāk naudas jebkuriem iespējamajiem līdzekļiem, nevis sniegt maksimālu labumu sabiedrībai. Līdz ar to “īsteni kapitālisti” būs gatavi nojaukt dzīvošanai derīgu māju, lai uzceltu jaunu tās vietā, stimulēt karadarbību, lai varētu ražot ieročus utt. Par to arī filma.
 • Maxed Out: Hard Times, Easy Credit and the Era of Predatory Lenders (2006, http://www.imdb.com/title/tt0762117/) – 2006. gads. Vai tiešām tas bija tik sen, kad sākās vēl joprojām pastāvošā finanšu krīze. Ticami vai nē, bet jau tajā laikā cilvēkiem bija problēmas ar kredītu atmaksu un pārlieku lielo kreditēšanu kā tādu. Tas cilvēkiem bija gluži kā dzīves modelis – “dzīvot uz kredīta”. Filma atskatās uz 20-30 gadu senu pagātni, kad kreditēšanas bums vēl tikai sākās un kā mēs esam nokļuvuši tik tālu, ka katram studentam tiek izsniegts kredīts, viņam pašam vēl tā īsti nemaz neuzņemoties atbildību par to un neapzinoties, ka tālā nākotnē tas būs arī jāatmaksā.
 • Yes Men Fix the World, The (2009, http://www.imdb.com/title/tt1352852/) – Atšķirība no citiem, Yes Men no runām ķeras arī pie darbiem un tiešām mēģina kaut ko darīt. Viņa darbi gan nenes tiešus augļus, jo tas, ko viņš dara, ir izliekas par ļauno korporāciju pārstāvjiem, kuri publiski atzīst savas kļūdas un paziņo par (nepatiesiem) nākotnes plāniem, kā visu vērst par labu. Un lai arī tieši rezultāti no tā nav gaidāmi, milzīga publicitāte un sabiedrības uzmanības pievēršana šīm problēmām ir nodrošināta. Pasvārstās arī akciju cenu kurss.
 • Outfoxed: Rupert Murdoch’s War on Journalism (2004, http://www.imdb.com/title/tt0418038/) – Vai tu vēl skaties TV? Es to nedaru nu jau 4 gadus un jūtos tikai ieguvis. Varbūt arī tev ir laiks mest to pie malas. Šī filma stāsta par lielāko ASV mediju magnātu Rūpertu Mērdoku un viņa paņēmieniem, kā un kādas ziņas nogādāt pie skatītāja. To varētu nosaukt arī par lielāko cenzūru ASV vēsturē, tikai cenzētas šajā gadījumā tiek nevis rupjības, bet ietekmīgām personām nevēlamās ziņas.
 • Inside Guantanamo Bay (2009) – Īsa dokumentālā filma par Guantanamo Bay. Ļoti interesanti ir noskatīties šo filmu, kur ieslodzījuma vieta tiek parādīta no sargu un cietuma pārvaldes redzes punkta, bet uzreiz pēc tam nākamo filmu, kur to var redzēt no ieslodzīto skatpunkta.
 • Road to Guantanamo, The (2006, http://www.imdb.com/title/tt0468094/) – Daļēji dokumentālā filma, daļēji drāma, jo kadri par filmas varoņu pavadīto laiku Guantanamo cietumā nav pieejami, stāsta par trim musulmaņu izcelsmes britiem, kas tika turēti divus gadus necilvēciskos apstākļos Guantanamo cietumā, tā arī neizvirzot nekādas apsūdzības un cenšoties falsificēt pierādījumus viņu saistībai ar terorismu. Pēc nepatiesā ieslodzījumā pavadītā laika viņi atguva tikai to, kas viņiem piederēja arī pirms tam – brīvību.
 • No End in Sight (2007, http://www.imdb.com/title/tt0912593/) – Labs turpinājums iepriekšējai filmai būtu fima No End in Sight par Irākas karu. Kā zinām, tad oficiāli (bet varbūt tikai formāli) tas tika izbeigts tikai pagājušajā mēnesī, bet filmas laikā tam gals vēl nebija saredzams.
 • War Photographer (2001, http://www.imdb.com/title/tt0309061/) – Spēcīga dokumentālā filma par vienu no pasaules atpazītākajiem kara fotogrāfiem James Nachtwey. Filma ir pārpilna ar diezgan nepatīkamiem skatiem, kas arī iemesls, kāpēc cilvēkiem ar vājiem nerviem iesaku šo filmu neskatīties. Pretstatā filmas saturam, pats fotogrāfs ir apbrīnojami nosvērts un mierīgs.
 • Kon-Tiki (1950, http://www.imdb.com/title/tt0042650/) – Seši vīri uz plosta šķērso Kluso okeānu. Es domāju, ka šī frāze izsaka visu. Turklāt viņi vēl pamanās to visu nofilmēt un izveidot dokumentālo filmu, un tas viss 1950. gadā. Grūti vēl vairāk ko piebilst. Noteikti jāskatās.
 • Deep Blue (2003, http://www.imdb.com/title/tt0365109/) – BBC filma par dzīvību okeānā un tā dzelmē. Vizuāli ļoti skaista un baudāma filma, kas sniedz ieskatu zemūdens pasaulē, bet tas arī ir viss. Filmā var visā krāšņumā redzēt vaļveidīgo haizivi, kas apciemoja arī Kon-Tiki ekspedīcijas plostu.

3 responses so far

 1. Diez vai var uzskatīt, ka irākas karš ir beidzies, ja tur turpina atrasties dažādu valstu militāristi un notiek visādi sprādzieni katru dienu 🙂 tas jau tāds oficiāls statuss vairāk. reāli es domāju arī ir no end in sight.

  man ļoti patika, fascinējoša filma

 2. Tieši manas domas. Arī Wikipedia pie Iraq War kādu laiku rotājās “March 20, 2003 – August 19, 2010”, bet nu atkal ir “March 20, 2003 – present”. ASV tur paliks cik vien ilgi iespējams, kaut vai “miera vārdā”, lai tikai kontrolētu naftas ieguvi un tās plūsmu, iegūtu finansējumu “miera uzturēšanai” un stimulētu ieroču iegādi un rūpniecību. Tas vienkārši ir tas, kas viņi ir.

 3. Joprojām neesmu saņēmis noskatīties “Capitalism: A Love Story”. Tāpat gribu noskatīties “Outfoxed”.

Leave a reply