Dokumentālās filmas #2

Feb 16 2011 MoviesNo responses yet

Kārtējā porcija ar noskatītajām dokumentālajām filmām.

  • Addicted to plastic (2008, http://www.imdb.com/title/tt1572965/) – filma par mūsdienu sabiedrības atkarību no plastmasas. Patiesībā, ja tā labi piedomā, tad gandrīz ik uz soļa ikdienā sastopamies ar plastmasu. Filmas mērķis nav atturēt mūs no plastmasas izmantošanas ikdienā, jo tas patiesībā tuvākajā laikā praktiski nav iespējams, drīzāk novērtēt tās vērtību un vienkārši neizmest atkritumos, kur tā nekad netiks pārstrādāta un nesadalīsies, savukārt izmetamā plastmasa jāražo bioloģiska.
  • McLibel (2005, http://www.imdb.com/title/tt0458425/) – dokumentālā filma par to, kā divi vienkāršie Apvienotās Karalistes iedzīvotāji tiesājās ar fast-food gigantu McDonald’s. Nav jau gluži tā, ka viņi bija pavisam vienkāršie pilsoņi, savulaik viņi bija piedalījušies zaļo aktīvistu klubiņā un izplatījuši skrejlapas, kuras informēja iedzīvotājus par McDonald’s pārtikas kaitīgumu un ļaunumu dabai, kas tiek nodarīts, ražojot šo pārtiku. McDonald’s viņus izsekoja un iesūdzēja tiesā, kā rezultātā viņiem nācās katru rakstu, katru teikumu šajās skrejlapās atspēkot tiesas priekšā, jo Apvienotajā Karalistē, atšķirībā no ASV, nepastāv vārda brīvība un tu esi apmelotājs tikmēr, kamēr neesi pierādījis pretējo.
  • In the Shadow of the Moon (2007, http://www.imdb.com/title/tt0925248/) – filma par daudzajiem NASAs Apollo lidojumiem uz mēnesi. Tajā tiek intervēta lielākā daļa vēl dzīvo astronautu, kuri piedalījušies Apollo lidojumos. Neizpaliek arī liels daudzums dokumentālo kadru un līdz šim pasaules acīm vēl neredzēta materiāla. Šī tēma nenoliedzami ir viena no top konspirācijas teorijām, tāpēc atstāšu spriedumu par filmas patiesumu jūsu pašu ziņā. Runā, ka NASA izveidojusi šo filmu, lai parādītu pasaulei, ka tā visa bijusi patiesība un ka amerikāņi tiešām pirmie spēruši kāju uz mēness. Zinot, cik ļoti Padomju Savienība tolaik sacentās ar ASV, nešaubos, ka, varbūt, neiztika arī bez kādām blēdībām, tomēr daļa no konspirācijas teorijās pieminētajiem faktiem ir tiešām smieklīga. Piemēram, kāpēc fotogrāfijās ASV karogs nav sašļucis pie masta, ja uz mēness neesot vēja. Varbūt tāpēc, ka viņi zināja, ka tur nav vēja un ielika karogā kādu stiepli kā karoga rāmi? Filmas tajā un tajā minūtē var redzēt, ka ektrāna augšpusē ir kaut kāds stienis kurš pēc tam pazūd, tas noteikti ir kāds statīvs studijā, kur šis tika filmēts. Tikai digitālajā pasaulē dzīvojušajiem droši vien nekad nav nācies saskārties ar kaut kādu gružu iekļūšanu filmas priekšā vai tās saskrāpēšanu attīstīšanas procesā. Labi, varbūt es kļūdos, un amerikāņi tiešām melo, tieši tāpēc necenšos apgalvot ne vienu, ne otru.
  • The Power of Nightmares: The Rise of the Politics of Fear (2004, http://uk.imdb.com/title/tt0430484/) – dokumentālo raidījumu cikls (kopā 3 raidījumi) par to, kā politiķi cenšas iegūt varu savās rokās. Ja agrāk viņi to varēja panākt ar tukšiem, bet grandioziem solījumiem, tad tagad kritiskā cilvēku masa ir izglītojusies tik tālu, ka šādiem solījumiem vairs netic. Jaunais veids, kā pakļaut cilvēkus ir no sākuma tos kārtīgi iebiedēt, bet pēc tam solīt viņus no šīm bailēm paglābt. Raidījumos atainotā ideja nav balstīti uz “no pirksta izzīstu” teoriju, bet gan politiskā filozofa Leo Strausa teoriju. Filmas centrā ir Afganistāna, rietumu cīņa ar padomiju, kā arī to, kā arī notikumu attīstība pēc “iedomātā” ļaunuma sakaušanas.
  • GasLand (2010, http://www.imdb.com/title/tt1558250/) – saņēmusi Oskara nomināciju un citus atzinīgus vārdus, filma vēsta par dabasgāzes ieguves veidu, kas piesārņo dzeramo ūdeni ar toksiskām ķimikālijām. Metode saucas hydraulic fracturing un tās pamatā ir ķimikāliju ievadīšana dziļurbumā, kuras tālāk rada plaisas augsnē un ļauj dabasgāzei nokļūt virszemē. Diemžēl šī metode piesārņo gruntsūdeņus un izmantoto ķimikāliju tvaiki brīvi iztvaiko gaisā. Tas viss dēļ starp augstām amatpersonām parakstīta nolikuma, kas ļauj dabasgāzes ieguves firmām neatklāt ķimikāliju sarakstu, kas tiek izmantots šajā dabasgāzes ieguves veidā. Rezultātā no urbumiem netālu esošajās mājās iespējams aizdedzināt ūdeni, kas nāk no krāna, precīzāk sakot, gāzes un ķimikālijas, kas atrodas ūdens sastāvā. Un, ja šos urbumus izvieto uz kartes, puse ASV tiek noklāta ar maziem sarkaniem punktiņiem. Kārtējais iemesls, kas varbūt kādu var atturēt no dzīvošanas ASV.

No responses yet

Leave a reply