Kā uzlādēt iPhone bez elektrības?

Jul 16 2010 Gadgets, Travel9 responses so far

Tā kā pirms pāris nedēļām devāmies prom no civilizācijas, vismaz tās ierastajās izpausmēs, uz vairāk nekā 10 dienām, tad nonācu pie secinājuma, ka tik ilgā periodā izmantot GPS iekārtu bez uzlādes nebūs iespējams. Tā kā GPS iekārta man ir iPhone, tad sāku domāt, kā to uzlādēt bez elektrības. Ne nu gluži bez elektrības, bet bez ierastās 220V rozetes. Zinu, ka ir pieejami saules bateriju lādētāji, tomēr laiks pirms aptvēru to bija pārāk īss un nebija arī pārliecības cik efektīvi saules baterijas varētu veikt šo uzlādi. Tiesa šis varēja būt labs variants, jo vietā, kurp devāmies, saules netrūkst – tie ir paši Zviedrijas ziemeļi aiz Ziemeļu polārā loka, kur polāro dienu iespējams novērot gandrīz līdz jūlija vidum.

Pirmais variants bija izmantot dynamo rokas lādētāju, tomēr tas vairāku iemeslu dēļ atkrita. Pirmais no iemesliem bija tas, ka divu minūšu griešana uzlādē telefona bateriju par aptuveni 1%, kas nozīmē, ka līdz pilnai uzlādei to vajadzētu griezt 3 stundas. Diemžēl pēc visas dienas gājiena ar diezgan smagām somām šķita, ka nevienam no mums nebūs iekāriena trīs stundas griezt šo verķīti. Otrs, kas mani diezgan satrauca bija tas, ka šim dynamo verķītim ārā nāk mainīgs spriegums. Uzturot 120 apgriezienus minūtē, tas dos aptuveni 5V, bet tās tomēr ir vairākas stundas. Kāds bundzinieks ar labu ritma izjūtu varbūt to arī varētu paveikt 🙂 Un mainīgais spriegums atstāj ne pārāk labu ietekmi uz telefona bateriju, kuru nav iespējams nomainīt. Te atkal varētu izmantot sprieguma stabilizētāju no kāda auto piepīpējamā iPhone lādētāja, bet arī tāds nebija tik īsā laikā pieejams. Tomēr, ja kādam ir vēlme to izmantot, tad te ir diezgan labs apraksts, kā to paveikt soli pa solim. Tomēr man šis variants atkrita.

Tā nu nonācu pie otra un galīgā varianta (kas arī redzams bildē raksta sākumā) – lādēt telefonu, izmantojot 4 uzlādējamās baterijas. Tā kā tās ir uzlādējamās baterijas, tad tām ir 1.2V vienai spriegums nevis 1.5V kā parasti. Saliekot četras tādas virknes slēgumā sanāk 4.8V, kas ir ļoti tuvi USB 5V, turklāt diezgan konstanti.

Lai padarītu šo ierīci ērtāku, izmantoju bateriju ietvaru, kurā saliku nepieciešamos savienojumus (+ ar -). Beigās divus cilpveida kontaktus, kuriem pielodēju izdīrāta sievišķā USB vada galu. Tajā pievienoju normālo iPhone USB kabeli. Varēja jau protams uzreiz pa taisno dīrāt iPhone vadu, bet to zināmu iemeslu dēļ nedarīju.

Rezultātā sanāca diezgan sakarīgs iPhone uzlādes komplekts. Līdzi man bija trīs četru bateriju komplekti, ar kuriem iPhone pilnībā varēju uzlādēt 4 reizes un baterijās vēl šis tas palika. Mani aprēķini liecina, ka ar 4 baterijām (Eneloop 2000mAh) var uzlādēt telefonu aptuveni pusotru reizi. Eneloop baterijas ir labas ar to, ka tās laika gaitā pašas praktiski neizlādējas. Gada laikā tajās varbūt zūd 15% no lādiņa, kamēr standarta uzlādējamās baterijas pēc gada būs pilnīgi tukšas pat tad, ja tās netiks lietotas vispār. Ir pieejami arī citu firmu ražojumi tā sauktajām zemās pašizlādes baterijām, tomēr Sanyo ar savām Eneloop bija pionieris, kas izstrādāja šo tehnoloģiju 2005. gadā.

9 responses so far

 1. Man ir tāds dinamo mājās (ok ne TIEŠI tāds, bet izskatās tāds pats), bet cik mērīju viņš deva ārā diezgan jocīgus tos Voltus, bija daudz augstāki par 5V…

 2. labs raksts! tagad interesējos par iespēju dzīvot prom no civilizācijas.. un elektrība tik un tā būtu noderīga.. tad nu, rezultātā šis raksts ar palīdz 🙂

 3. 1. Kā savienoji? Sarkanais pie plusa vai mīnusa? Pēc teorijas būtu jābūt pie plusa, bet bildē, cik nu var saprast, redzams ka esi pie plusa pielicis melno vadu. Es pie plusa pieliku sarkano, zaļais, sarkanais nepievienoti tāpat kā Tev, bet man nelādē. Kur varētu būt problēma? Kas vēl ir jāievēro?

  2. Varbūt volti pa mazu, lai gan mērot redzu ka ir pat virs 4,8 (tukšgaitā), bet varbūt tāpat pa maz? Cik Tev ir kad vēl lādē?

  3. IPhone Tev 3Gs? Cik ilgā laika uzlādējas no tukša līdz pilnam ar šiem 4 x 1,2V ?

 4. Pamērīju ka bez slodzes pilnībā uzladēti jauni aķi man dod laukā 5,42V bet piespraužot klāt IPhone nokrītas līdz 5,38 V ta ka spriegums noteikti nav par mazu. Kur vēl varētu būt vaina kāpēc neladē?

 5. 1. Sarkanais, protams, pie plusa. Arī bildē tā ir redzams – “eneloop” uzraksta “e” galā ir pluss.
  2. Voltiem būtu jābūt pietiekoši.
  3. iPhone bija 3G, esmu dzirdējis, ka no iPhone 4 un uz augšu telefoni paliek cimperlīgāki un nepieciešams precīzāks spriegums vai lielāki ampēri, lai sāktos lādēšanās, bet domāju, ka te nevajadzētu būt tādai problēmai.

  Tas bija sen, bet, ja pareizi atceros, tad man reizēm, kad nelādēja, vajadzēja uz īsu brīdi pielikt zaļo vadu pie plusa un tad sāka lādēt. Pēc tam varēja zaļo vadu ņemt nost un uzlāde tāpat turpinājās. Cerams, ka šis palīdzēs.

  Telefons uzlādējās pāris stundu laikā kā no parastā USB. Neieteiktu lādēt telefonu pilnībā, bet līdz kādiem 85%, jo pēdējie procenti iet visgrūtāk un labāk ir palietot telefonu un atkal uzlādēt līdz tiem pašiem 85%.

 6. Atkodu vainu. Izjaucu vienu auto lādētāju, bet tur zaļais ar balto kopā savienoti. Kā saliku abus kopā, tā tagad sāka lādēt, redzēs cik ilgi un kā uzlādēs.

 7. Jā, tagad, kad tu tā saki, tad ataust kaut kas tāds atmiņā. Kaut kur tas vads bija jāpieliek, acīmredzot pie baltā vada, bet bija kāds iemesls, kāpēc es viņus netastāju savienotus kopā. Ja pareizi atceros, tad ja patstāvīgi savienoju, tad nezkāpēc, izraujot un iespraužot lādētāju, telefons nelādējās.

 8. Labdien,
  Vai kāds man varētu uztaisīt šādu verķi? Parādā nepalikšu. Septembra sākumā dodos nedēļu vazāties pa Lapzemi un šāds lādētājs noderētu. Paldies.

 9. Šis labs, tikai būtu labi ja šito varētu izmantot. Problēma ka mans vispār lādētāju vienkrārši nesaprot. Spraud ieksa kaut 1000 reizes neuztvers.

Leave a reply