Stockholm 101: IKEA and other household shops in Stockholm

Ja runa iet par Stokholmu un IKEA, tad pirmais jautājums, kas ienāk prātā ir „Kura?”, jo Stokholmā ir divas IKEAs. Visi droši vien zina, ka IKEA nāk no Zviedrijas un tās nosaukums veidots no īpašnieka iniciāļiem (Ingvar Kamprad), fermas, kurā viņš uzaudzis (Elmtaryd), un dzimtā ciema (Agunnaryd) Zviedrijas dienvidos. Tomēr reti kurš zina par to, ka jau kopš agriem 80tajiem tā ir reģistrēta Nīderlandē un ar izcilu shēmošanu izvairās no nodokļu maksāšanu. Garš stāts īsuma ir tāds, ka uzņēmums ir reģistrēts Nīderlandē un novirza savus ienākumus Nīderlanē reģistrētai bezpeļņas labdarības organizācijai. Šai labdarības organizācijai nav jāpublisko savi ienākumi un izdevumi, jo tā nosaka Nīderlandes likumdošana. Šī organizācija ir ne tikai lielākā labdarības organizācija pasaulē, apsteidzot pat Bilu un Melindu Geitus, bet arī „skopākā” labdarības organizācija. Caur dažādām shēmām sanāk, ka šī organizācija bez nodokļu nomaksas (kā jau bezpeļņas un labdarības organizācija) noziedo savu naudu atpakaļ Kamprādu ģimenei. Bet ne par to bija stāsts – vēlējos pateikt, kur Stokholmā iegādāties mēbeles un citas mājsaimniecības preces.

IKEA

IKEA ir divi veikali Stokholmā – viens Stokholmas ziemeļu daļā un viens dienvidu daļā. Pēdējais atrodas iepirkšanās rajonā Kungens Kurva un ir lielākais IKEA pasaulē. Tā atrašanās vieta ir te. Uz šo IKEA iespējams aizbraukt ne tikai ar sabiedrisko transportu, bet arī ar IKEA bezmaksas autobusu. IKEA bezmaksas autobuss kursē no Jakobsgatan autobusa pieturas centrā. Autobuss kursē reizi stundā darba dienās darba laikā. Uz turieni tas dodas apaļās stundās un atpakaļ brauc apaļās pusstundās. Uz izcilu precizitāti tomēr paļauties nevar, jo esmu ziemas aukstumā gaidījis autobusu pusstundu katrā virzienā, kas, iespējams, bija saistīts tikai ar sliktajiem laikapstākļiem, bet turpmāk ziemas laikā sev nosolījos ar bezmaksas autobusu uz IKEA nebraukt. Otrs, mazākais no diviem, IKEA atrodas Stockholm Quality Outlet iepirkšanās rajonā, kas ir Järfälla komūnā. Šis IKEA varbūt ir mazāks, tomēr pats iepirkšanās rajons ir apmeklēšanas vērts, jo tajā ir tiešām liels klāsts ar zināmu firmu outlet veikaliem, kuros iespējams iegādāties drēbes un apavus ar 50% atlaidi.

Clas Ohlson

Clas Ohlson ir lielākais elektronikas un citu saimniecības preču tirgotājas Skandināvijā. Tā veikali ir atrodami gandrīz katrā Stokholmas rajonā un tas piedāvā tiešām lieliskas cenas, salīdzinot ar Zviedrijas kopējo cenu līmeni. Pirmo reizi tur apgrozoties mani pārņēma tāda sajūta, kā atrodoties padomju laika saimniecības preču veikalā, jo to smaržā un cenu izkārtojumā tiešām bija kas līdzīgs.

Jysk

Šis Latvijā tik ļoti populārais lētu preču veikals sastopams arī Zviedrijā. Kopējais cenu līmenis te ir nedaudz augstāks kā Latvijā un arī sortiments atšķiras, tomēr tipiskais veikala pircējs uzreiz var zināt, ko sagaidīt no Jysk veikala gan preču, gan kvalitātes ziņā. Kāds varbūt man nepiekritīs, bet jau esot Latvijā novēroju, ka neskatoties uz lielo klāstu zemas kvalitātes preču, tur vienmēr varēja atrast arī diezgan kvalitatīvus spilvenus, segas un pat mēbeles.

Lidl

Sarakstā kā pēdējais, jo nav saimniecības preču veikals, bet tomēr te nokļuvis ir Lidl veikals. Tajā ir ļoti mazs saimniecības preču sortiments, tomēr tas, kas tajā ir, tiešām ir lēts un bieži vien lētāks nekā IKEA un Clas Ohlson. Te var nopirkt, piemēram, lētākās tējas svecītes vai ko tamlīdzīgu.

No responses yet

Leave a reply