Stockholm 101: Where do I buy food?

Vai Zviedrijā ir dārga pārtika? Jā un nē. Nevarētu teikt, ka pārtika ir pārmērīgi dārga, lai gan tas, protams, atkarīgs no tā, kur un kā iepērkas, tomēr ir atsevišķas preču kategorijas, kur cenas ir daudz lielākas nekā Latvijā:

 • gaļa un olas – aptuveni 2 reizes dārgākas
 • maize – aptuveni 2 – 3 reizes dārgāka

Pārējos pārtikas produktus iespējams iegādāties par salīdzinoši līdzīgām cenām, kas reizēm ir nedaudz lielākas nekā Latvijā, bet reizēm pat nedaudz mazākas (zemāk apskatīšu arī konkrētus piemērus).

Lielākie pārtikas veikalu tīkli ir ICA un Coop. Jo lielāks veikals, jo lielāks preču klāsts un zemākas cenas. Gan ICA, gan Coop ir mazi veikaliņi, kur cenas ir lielākas, bet piedāvājums mazāks, tādu veikalu ir daudz. Tad ir nedaudz lielāki veikali (pēc izmēriem aptuveni tādi kā mazais Rimi), kur ir jau plašāka preču izvēle un arī pievilcīgākas cenas. Un tad ir pavisam lieli lielveikali, kas parasti atrodas ārpus pilsētas tādād kā mazās iepirkšanās pilsētiņās un te jau var sākt iepirkties pamatīgi.

Coop veikalu tīkls ir interesants ar to, ka tas piedāvā lielu klāstu organiskas, dabiski audzētas pārtikas. Ja kādā no lielajām preču kategorijām nav pieejams organisks produkts, tad Coop pats pasūta kādam ražotājam tādu uzražot un tirgo to zem savas preču zīmes tik ilgi, kamēr kāds pārtikas ražotājs/audzētājs pats nesāk piegādāt organisku produkciju. Šādus dabīgus produktus (tiesa, ne tik lielā klāstā) tirgo arī citos veikalos un tos viegli atšķirt, jo tiem ir marķējums KRAV, kas nozīmē, ka produkts atbilst noteiktiem standartiem. Pēc iepirkšanās Coop veikalā, varam redzēt savā čekā, cik naudas esam iztērējuši par organisku pārtiku un cik par “parasto”, tas mudina domāt gan par savu veselību, gan par dabai draudzīgā veidā audzētu produktu iegādi.

Tomēr šajos veikalu tīklos cenas nav tās zemākās, tāpēc pieminēšanas vērti ir Lidl un PrisXTRA. Lidl ir Vācijas zemo cenu veikals (tāds kā SuperNeto), bet PrisXTRA ir kaut kas starp Lidl un ICA – plašs asortiments un nedaudz zemākas cenas nekā ICA. Esmu iecienījis abus; PrisXTRA – jo tas strādā līdz 22:00 katru dienu un atrodas vistuvāk mājām, bet Lidl cenu ziņā laikam neviens nevar pārspēt.

Interesants ir fakts, ka jo lielākā iepakojumā produkts tiek iegādāts, jo zemāka cena. Piemēram, ja pērc vistas fileju 200g iepakojumā, tad tā maksās aptuveni 13 Ls/kg, ja pērc to 500g iepakojumā – 9.10 Ls/kg, bet ja pērc veselu kilogramu, tad maksāsi “vien” 7.7 Ls/kg. Tāpat arī akcijas cenas parasti ir attiecinātas uz vairākiem iepakojumiem, kurus pērkot var iegūt zināmu atlaidi.

Daži cenu piemēri no ikdienas precēm (Lidl):

 • Baltmaize (AmericanWay tostermaize, garšo pēc gumijas, stāv laikam mūžīgi, milzīgs kukulis) – 12 SEK = 0.84 Ls
 • Pilngraudu maize (burkānmaize, garšo ļoti labi) – 24 SEK = 1.68 Ls
 • Banāni – 15 SEK/kg = 1.05 Ls/kg
 • Tomāti – 15 SEK/kg = 1.05 Ls/kg
 • Āboli – 10 SEK/kg = 0.70 Ls/kg
 • Kartupeļi – 6 SEK/kg = 0.42 Ls/kg
 • Olas (12) – 24 SEK = 1.68 Ls
 • Piens (0.5%, 1l) – 6 SEK = 0.42 Ls
 • Piens (3%, 1l) – 6.49 SEK = 0.45 Ls
 • Svaigi spiesta apelsīnu sula (esmu iecienījis viņu tieši Lidl, jo viņa maksā gandrīz tik pat cik citos veikalos no koncentrāta pagatavotā) – 18 SEK = 1.22 Ls
 • Vistas fileja (Lidl tā ir vislētākā, lai arī tā ir tā pati, kas citos veikalos) – 99 SEK/kg = 7 Ls/kg
 • Cukurs – 9 SEK/kg = 0.63 Ls/kg
 • Sviests – 40 SEK/kg = 2.80 Ls/kg

Tā varētu turpināt un turpināt, bet domāju, ka vispārīgam ieskatam pietiks. Tās, protams, ir aktuālās cenas uz šo brīdi un nākotnē viss var mainīties 🙂

Turklāt papildus visam tam jāsaka, ka daudzi produkti te garšo daudz labāk nekā Latvijā, piemēram, tomāti garšo vairāk pēc tomātiem, neesmu vēl sastapis slikti garšojošu sieru, kas ir liels pārsteigums pēc Latvijā bieži sastaptā “gumijas konsistences bezgaršīgā zem nosaukuma Holades Krievijas etc siera”.

5 responses so far

 1. Drīkst jautāt, kāpēc tiek ignorēti Willys un Hemköp? Tie tak tomēr diezgan normāla izmēra veikali un pirmais no viņiem pat ne sevišķi dārgs.

 2. Netiek ignorēti, vienkārši aprakstīju tos, kur pats vairāk iepērkos 🙂 Ar šo ierakstu nepretendēju uz pilnīgu veikalu tīklu apskatu, un domāju, ka kādam, kurš nezina neko, šī informācija lieti noderēs.

 3. Liga Krista

  Kadas ir “krav” produktu cenas? LV eko pārtika ir aptuveni 3-5x dārgāka par Rimi, kā ir SWE?

 4. Atkarīgs no preces, bet 3-5x dārgāk parasti nav. Piens, piemēram, maksā par 15% dārgāk, olas par 30% dārgāk, atsevišķiem
  produktiem cenu atšķirība var būt arī lielāka.

 5. PAldies par izsmeļošo info!!! Izlasīju visus bloga ierakstus. Tiešām pateicos.

Leave a reply