Naudas izkrāpšana ar Facebook atbalstu

Šodien ieejot Facebook uzdūros kārtējam “Suggested Sponsored Post”, kur tika piesolīta McDonalds dāvanu karte 200 SEK (~21 EUR) vērtībā par nieka 10 SEK. Šī reklāma tika noformulēta kā no kolektīvās iepirkšanās darījums (Groupon, PērkamKopā un tamlīdzīgie).

MoneyExtortion1

Nekad par tādu DealSverige nebiju dzirdējis un kaut kā uzreiz bija aizdomas, ka piedāvājums nav īsts un apakšā kaut kas slēpjas. Neba tikai tāpēc, ka parasti šīs atlaides tomēr ir maksimums 50% apmērā no pilnās cenas, bet te piedāvāja veselus 95%. Varbūt tas ir jauns serviss, kas sponsorējot pirmo piedāvājumu cenšas ievilināt jaunus klientus? Lai noskaidrotu devos papētīt šo situāciju sīkāk.

Atverot piedāvājuma lapu, pirmais, kas uzreiz krīt acīs ir tas, ka lapā nekur nevar aiziet, vienīgais, ko var izdarīt, ir tikai nopirkt piedāvājumu. Nav ne saites uz sākumlapu, ne uz kādu citu piedāvājumu, kā tas parasti ir. Īpaši jau gadījumā, kad šī būtu tikai ēsma, lai cilvēki sāktu pirkt arī citus piedāvājumus. Lapā var arī redzēt, ka 91 no 100 piedāvājumiem jau esot izpārdots, tādejādi mudinot cilvēku pasteigties, lai nenoguļ savu iespēju (izmest miskastē savu naudu). Un šis skaitlis kaut kā nemainās, vai lapu atver tagad vai pēc 10-15 minūtēm.

MoneyExtortion2

Bet nekas jau neliedz parediģēt adresi un mēģināt atvērt šo sākumlapu. Tomēr vienīgais, ko var redzēt tur ir to, ka lapa neesot atrasta:MoneyExtortion3

Labi, uzreiz varētu vērt ciet šo lapu, jo nepārprotami ir skaidrs, ka šis ir kārtējais skams. Bet, kas tad notiek, ja nospiežam pogu “Pirkt”? Kā viņi var legāli no mums izkrāpt naudu? Vai arī ši ir vienkārši pikšķerēšana (phishing), kur mēģina savākt kredītkaršu datus? Ejot uz nākamo soli, kur jāievada savi dati, ir jāpiekrīt lietošanas noteikumiem, tikai nez kāpēc lietošanas noteikumi ved uz pavisam citu saiti un citu domēnu par kaut kādu tulkošanas servisu.

No sākuma domāju, ka viņi vienkārši ir nokopējuši lapu un aizmirsuši nomainīt saiti uz noteikumiem, bet palasot sīkāk izskatās, ka ievadot datus un piekrītot noteikumiem, jūs patiesībā sākat abonēt šo tulkošanas servisu par nieka 45 EUR mēnesī. Un šis piedāvājums, ko pērkat ir vienkārši welcome gift. Diezgan nožēlojami. Un vēl nožēlojamāk, ka Facebook šādus krāpšanas mēģinājumus nepārbauda, pirms ļauj publicēt šādas reklāmas. Vai tiešām cilvēki ir tik muļķīgi un uzķeras uz ko tādu?

MoneyExtortion4

Beigās, protams, izdarīju to, kas jāizdara – noziņoju, ka šis ir krāpšanās mēģinājums. Nezinu vai un cik ātrs no tā būs rezultāts.

 

 

No responses yet

Leave a reply