Archive for the 'Other' category

Naudas izkrāpšana ar Facebook atbalstu

Jan 28 2016 — Other

Šodien ieejot Facebook uzdūros kārtējam “Suggested Sponsored Post”, kur tika piesolīta McDonalds dāvanu karte 200 SEK (~21 EUR) vērtībā par nieka 10 SEK. Šī reklāma tika noformulēta kā no kolektīvās iepirkšanās darījums (Groupon, PērkamKopā un tamlīdzīgie).

MoneyExtortion1

Nekad par tādu DealSverige nebiju dzirdējis un kaut kā uzreiz bija aizdomas, ka piedāvājums nav īsts un apakšā kaut kas slēpjas. Neba tikai tāpēc, ka parasti šīs atlaides tomēr ir maksimums 50% apmērā no pilnās cenas, bet te piedāvāja veselus 95%. Varbūt tas ir jauns serviss, kas sponsorējot pirmo piedāvājumu cenšas ievilināt jaunus klientus? Lai noskaidrotu devos papētīt šo situāciju sīkāk.

Atverot piedāvājuma lapu, pirmais, kas uzreiz krīt acīs ir tas, ka lapā nekur nevar aiziet, vienīgais, ko var izdarīt, ir tikai nopirkt piedāvājumu. Nav ne saites uz sākumlapu, ne uz kādu citu piedāvājumu, kā tas parasti ir. Īpaši jau gadījumā, kad šī būtu tikai ēsma, lai cilvēki sāktu pirkt arī citus piedāvājumus. Lapā var arī redzēt, ka 91 no 100 piedāvājumiem jau esot izpārdots, tādejādi mudinot cilvēku pasteigties, lai nenoguļ savu iespēju (izmest miskastē savu naudu). Un šis skaitlis kaut kā nemainās, vai lapu atver tagad vai pēc 10-15 minūtēm.

MoneyExtortion2

Bet nekas jau neliedz parediģēt adresi un mēģināt atvērt šo sākumlapu. Tomēr vienīgais, ko var redzēt tur ir to, ka lapa neesot atrasta:MoneyExtortion3

Labi, uzreiz varētu vērt ciet šo lapu, jo nepārprotami ir skaidrs, ka šis ir kārtējais skams. Bet, kas tad notiek, ja nospiežam pogu “Pirkt”? Kā viņi var legāli no mums izkrāpt naudu? Vai arī ši ir vienkārši pikšķerēšana (phishing), kur mēģina savākt kredītkaršu datus? Ejot uz nākamo soli, kur jāievada savi dati, ir jāpiekrīt lietošanas noteikumiem, tikai nez kāpēc lietošanas noteikumi ved uz pavisam citu saiti un citu domēnu par kaut kādu tulkošanas servisu.

No sākuma domāju, ka viņi vienkārši ir nokopējuši lapu un aizmirsuši nomainīt saiti uz noteikumiem, bet palasot sīkāk izskatās, ka ievadot datus un piekrītot noteikumiem, jūs patiesībā sākat abonēt šo tulkošanas servisu par nieka 45 EUR mēnesī. Un šis piedāvājums, ko pērkat ir vienkārši welcome gift. Diezgan nožēlojami. Un vēl nožēlojamāk, ka Facebook šādus krāpšanas mēģinājumus nepārbauda, pirms ļauj publicēt šādas reklāmas. Vai tiešām cilvēki ir tik muļķīgi un uzķeras uz ko tādu?

MoneyExtortion4

Beigās, protams, izdarīju to, kas jāizdara – noziņoju, ka šis ir krāpšanās mēģinājums. Nezinu vai un cik ātrs no tā būs rezultāts.

 

 

No responses yet

Jauns noformējums blogam

Sep 15 2012 — Other

Jau ilgāku laiku gribēju izveidot blogam pavisam vienkāršu noformējumu, kurā uzsvars būtu vērsts tikai uz saturu, nevis visādiem loriņiem. Mana iepriekšējā tēma jau bija gana vienkārša, tomēr gribēju kaut ko vēl askētiskāku arī krāsu ziņā – kaut ko melnbaltu. Tiesa, runājot par lielo uzsvaru uz saturu, jāsaka, ka ar šo esmu grēkojis arī pats, jo vairāku stundu pavadīšana, veidojot bloga kažociņu, tam nekādu saturisko devumu nesniedz. Tomēr gribas, lai arī vizuāli tas būtu pievilcīgs (vismaz man pašam).

Tā nu šobrīd esmu apstājies pie šāda noformējuma, lai gan nevarētu teikt, ka viņš mani pilnībā apmierina. Neesmu dizaineris vai mākslinieks, tāpēc neko daudz jau no sevis neceru sagaidīt, tomēr, kā jau reizēm katrs, arī es biju iejuties mākslinieka lomā.

Veicu arī dažas funkcionālas izmaiņas. Pievienoju lapas augšpusē meklētāju, kurš dīvainā kārtā bija pazudis pirms tam un iespējams pazudīs atkal, jo var taču izmantot arī google, lai atrastu to, kas meklējams. Pieliku blogam arhīvu, lai kāds, kas vēlas palasīt vecākus bloga ierakstus, varētu tos ātri uziet. Nekas cits, šķiet, nav mainījies. Ja vēlaties, varat izteikt savas domas par šo un iepriekšējo noformējumu komentāros, iespējams, ka no tā kaut ko ņemšu vērā, kaut ko neņemšu vērā. Bet galvenais jau ir saturs, tāpēc šobrīd jūtos kā students, kurš stundām ilgi taisa referāta noformējumu, lai tikai nebūtu jāraksta pats saturs.

3 responses so far

Patiesie emigrācijas apmēri Latvijā

Okt 05 2010 — Other

Sekojot 10. Saeimas vēlēšanu norisei, radās ideja veikt statistisku eksperimentu ar publiski pieejamajiem vēlētāju datiem. Ideja radās brīdī, kad pats devos uz vēlēšanu iecirkni Stokholmā, lai izmantotu savas pilsoņa tiesības un vēlētu par kādu no 10. Saeimas kandidātpartijām.

Visu pagājušo gadu, lasot ziņas vai cita veida publikācijas, mani vienmēr bija mulsinājuši Latvijas emigrācijas rādītāji. Kā gan viņi var zināt tik precīzus datus, ja cilvēki ne vienmēr piepūlas un paziņo varas institūcijām, ka atstāj savu dzimteni? Skaidri zinu, ka pats personīgi neesmu nekur oficiāli pieteicis informāciju par to, ka dotos prom. Tomēr pagājušajā nedēļā, parakstoties pie sava vārda, uzvārda un personas koda vēlētāju sarakstā, manī šī doma attīstījās tālāk un es sapratu, ka šī tad nu ir tā vieta, kur es pirmo reizi Latvijai oficiāli atzīmējos par to, ka šobrīd atrodos ārzemēs. Varbūt ceļojumā, varbūt uz patstāvīgu dzīvi pārvācies, tas šobrīd nav tik svarīgi, svarīgi ir tas, ka es šobrīd te esmu. Un neba nu kāds tagad šos datus apkopo un no tā rēķina emigrantu skaitu.

Tomēr kādas būtu iespējas izmantot šos datus, lai izdarītu kaut kādus nebūt secinājumus? Kopējo diasporas apjomu tas noteikti neraksturo, jo neba nu visi iedzīvotāji dodas vēlēt. Patiesībā, kā vēstīja LTV ziņu dienests, tad lielākā daļa emigrējušo Latvijas pilsoņu pat neplānoja piedalīties Saeimas vēlēšanās. Tomēr to daļu, kas piedalījās, iespējams analizēt un salīdzināt ar vēlētāju skaitu 9. Saeimas vēlēšanās, kas norisinājās 2006. gadā. Tā kā 10. Saeimas vēlēšanās nobalsoja 62.63% vēlētāju, bet 9. Saeimas vēlēšanās 62.23% vēlētāju, tad redzams, ka vēlētāju aktivitāte praktiski nav mainījusies. Pieņemot, ka vēlētāju aktivitāte nav mainījusies arī starp ārzemēs esošajiem latviešiem, varam salīdzināt vēlētāju skaita attiecību, lai iegūtu relatīvo emigrantu pieaugumu šajā laika posmā. Šie dati ir balstīti uz pieņēmumu, ka latvieši ārzemēs ir bijuši tikpat aktīvi, kā pirms četriem gadiem, un ka latviešu tūristi, kas šajā brīdī atradās ārzemēs, arī ir bijuši tikpat aktīvi. Īsāk sakot, analīze ir balstīta uz vidējo latvieti.

Continue Reading »

3 responses so far

Geocaching 10 gadi

Mai 03 2010 — Other

Nosacīti ap šo laiku Geocaching aprit 10 gadu jubileja, jo 2000. gada 1. maijā tika atvērta satelītu sistēma, ar kuras palīdzību nu arī civilie pilsoņi var piekļūt GPS servisam. Šajā sakarā Stokholmā noritēja īpašs 10 Years! Event Cache pasākums par godu šai 10 gadu jubilejai. Tas sākās pie pirmā Zviedrijā izveidotā ģepslēpņa, kurš šobrīd nu jau atrodas arhivētā stāvoklī.

Dalībniekiem tika izdalīts saraksts ar īpaši notikumam izveidotiem un nesen paslēptiem slēpņiem, kurus vajadzēja sameklēt. Tā kā uz pasākumu ieradāmies samērā netradicionālā veidā – ar jahtu (bet par to būs atsevišķs ieraksts), turklāt vēja virzienu ietekmēt ir samērā grūti, tad nedaudz nokavējām sākumu, kad tika uzņemts foto, bet arī bez tā sekmīgi reģistrējāmies pasākumam un devāmies izzināt tuvējo apkārtni.

Continue Reading »

3 responses so far

Pēc šķaudīšanas

Mai 02 2010 — Other

Ar draugiem nesen diskutējām par to, cik dažādas ir frāzes, ko kādam saka pēc šķaudīšanas. Pie mums pieņemts teikt “Uz veselībām!”, bet angliski “God bless you!” vai īsajā formā “Bless you!”. Tā nu diskutējām, kā kurā valstī pieņemts un nonācām pie secinājuma, ka varbūt būtu jālieto Seinfelda šovā ieteiktais variants “You’re so good looking!”, kas pēc Džerija domām patiešām liktu šķaudītājam sajusties labāk nekā jau nodrāztais “God bless you!”:

Tiesa, kā var redzēt tālāk šovā, tas diezko nepalīdz:

Pēcāk arī pačekojot Wikipedia ierakstu par dažādām atbildēm uz šķavām, pamanīju, ka variants latviešu valodā iztrūkst. Tas arī bija pietiekošs iemesls, lai veiktu savu pirmo pienesumu (labojumu) vikipēdijā.

No responses yet